Ph.d.-studerende modtager EliteForsk-rejsestipendium
Frederik Vestergaard Hyttel forsker i politisk økonomi og europæisk, politisk historie samt den dynamiske udvikling af politiske begreber og deres indvirkning på europæisk politik. Han er ph.d.-studerende ved Afdeling for Globale Studier og har netop modtaget et EliteForsk-rejsestipendium.

Hvornår blev bæredygtighed politisk mainstream?
-I mit projekt undersøger jeg, hvordan bæredygtighed er blevet et centralt politisk begreb i EU siden 1970’erne. Jeg vil vise, hvordan begrebet bestrides og bruges til at udfylde en legitimitetsskabende funktion i europæisk politik. Resultaterne kan bidrage til at skabe en opmærksomhed på, hvordan bæredygtighed anvendes af beslutningstagere til at fremme bestemte politiske og økonomiske dagsordener. Dermed kan projektet skabe grundlag for mere demokratiske tilgange til at tackle miljømæssige og sociale udfordringer i Europa.
Alle snakker om bæredygtighed, hvem gør noget ved det?
-Min interesse for politisk økonomi, EU og bæredygtighedsdagsordenen udspringer både af min akademiske baggrund og min tid i embedsværket. Under mine studier og gennem praktisk erfaring har jeg bemærket en interessant, men paradoksal udvikling: Samtidig med at bæredygtighed er blevet et centralt politisk tema, ser vi en fortsat forværring af miljøproblemer og stigende social ulighed. Denne modsætning vakte min nysgerrighed og resulterede i et ønske om at forstå, hvordan begrebet bæredygtighed ikke kun beskriver en miljømæssig nødvendighed, men også afspejler en politisk og økonomisk tænkning. Det, håber jeg, kan anspore til en mere nuanceret debat om, hvad der karakteriserer et bæredygtigt samfund.
Rejse til førende eksperter i Firenze
-Rejsestipendiet giver mig mulighed for et længerevarende ophold ved European University Institute (EUI) i Firenze, som er blandt de mest anerkendte universiteter for studier af EU og europæisk politik. På EUI vil jeg kunne arbejde under vejledning af førende eksperter inden for europæisk integrationshistorie og spørgsmål om politisk økonomi.
Omtale på baggrund af pressemeddelelse fra Uddannelses- og Forskningsministeriet
Om EliteForsk-rejsestipendier
EliteForsk-rejsestipendium tildeles meget talentfulde ph.d.-studerende, så de kan rejse ud og dygtiggøre sig ved de allerbedste forskningsmiljøer i verden.